
Wsparcie w rozwoju mowy z użyciem pomocy sensorycznych
2024-10-14
Jak się bawić memorkami sensorycznymi?
2024-11-26Jak się bawić z sorterem sensorycznym z Rumiankowego Kącika?
Jeżeli jesteś w tym miejscu, to znaczy, że posiadasz sorter sensoryczny do nauki przez zabawę z dzieckiem lub zastanawiasz się nad jego zakupem. Ogromnie mi miło, że sięgasz po oryginalne produkty tworzone z pasją, sercem i w trosce o rozwój najmłodszych, a także z dbałością o środowisko naturalne.
Zabawy edukacyjne i rozwojowe z sorterami sensorycznymi to pomysł na codzienne aktywności z Twoim dzieckiem. To forma zaangażowania dziecka, która w zdrowy sposób stymuluje zmysły. Kawałek natury przygotowany z myślą o zabawach z najmłodszymi dostarczy masy wrażeń.
„Integracja sensoryczna, która objawia się w zabawie, jest podstawą integracji sensorycznej niezbędnej podczas czytania, pisania i odpowiedniego zachowania się”.
A. Jean Ayres
Propozycje zabaw z użyciem sortera sensorycznego
- Rozłóż kształty wokół sortera i dopasuj je w odpowiednie miejsca. To prosta wersja z jednakowymi kształtami dla najmłodszych.
- Rozłożone wokół sortera klocki mają swoje barwy. Wykorzystaj je do nauki kolorów. Zadawaj pytania: Gdzie jest żółty? A gdzie zielony? Pokaż niebieski.
- Wykorzystaj sorter do integracji sensorycznej.
- Odrysuj klocki sensoryczne na kartce.
- Odrysowane klocki sensoryczne możesz kolorować lub wypełniać plasteliną.
- wykorzystaj strukturalne powierzchnie do zabawy artystycznych techniką frotażu. Podłóż dysk sensoryczny pod kartkę, a następnie maluj kredką świecową lub ołówkiem po kartce z podłożoną chropowatą powierzchnią. Zobacz, jaki obraz z tego wyszedł.
Możesz używać klocków sensorycznych do stymulacji małych rączek i poznawania nowych bodźców w otoczeniu malucha.
Możesz pokazać dziecku, jak dotykać powierzchni i obserwować, jak Twoje dziecko reaguje na konkretne struktury. Możesz pomóc dziecku w nazywaniu bodźców (np. “brrr”, gdy powierzchnia jest zimna w dotyku, lub “kizi mizi”, gdy sruktura jest delikatna, ciepła, puszysta). Możesz zapytać dziecko “czy to jest przyjemne, nieprzyjemne, zimne, gładkie, chropowate?
Niektóre powierzchnie pozwalają na chodzenie po klockach. Naturalne powierzchnie pod stópkami maluszka idealnie masują i dostarczają nowych wrażeń.
Autorka: Helena Rumian, mama i psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Wierzę, że kluczem do rozwoju człowieka są solidne fundamenty budowane od najmłodszych lat, dlatego tworzę przestrzeń wsparcia dla dzieci i dla pokoleń, a przede wszystkim rodziców. Produkuję sensoryczne pomoce edukacyjne, bo widzę, jak angażują maluchy i starszaki, ale również nas — dorosłych. To daje niepowtarzalne doświadczenia, które budujemy ze swoimi dziećmi. Pozwala na kształtowanie więzi i dobrych relacji.
Dziękuję, że wspierasz moją misję i dbasz o wartościowe zabawy w dziecięcym świecie.