
Jak się bawić sorterem sensorycznym?
2024-11-18
Lewopółkulowa układanka sensoryczna – Jak korzystać?
2024-12-03Zabawy z wykorzystaniem memorków sensorycznych
Jeżeli jesteś w tym miejsc, to znaczy, że posiadasz zestaw sensorycznych memorków, lub zastanawiasz się nad ich zakupem. Niezależnie od tego, w którym przypadku jesteś, dziękuję Ci, że tu zaglądasz. To znak, że rozwój dziecka jest dla Ciebie naprawdę ważny. Ogromnie mi miło, że sięgasz po oryginalne produkty tworzone z pasją, sercem i w trosce o rozwój najmłodszych oraz z dbałością o środowisko naturalne.
Zabawy z memorkami w roli głównej to pomysł na codzienne aktywności z Twoim dzieckiem. To forma zaangażowania dziecka, która w zdrowy sposób stymuluje zmysły bez przebodźcowania. Kawałek natury przygotowany z myślą o zabawach z najmłodszymi dostarczy Wam masy wrażeń.
„integracja sensoryczna, która objawia się w zabawie, jest podstawą integracji sensorycznej niezbędnej podczas czytania, pisania i odpowiedniego zachowania się”.
A. Jean Ayres
Jak się bawić memorkami sensorycznymi?
- Rozłóż wymieszane krążki spodem do góry i zgaduj, gdzie znajdują się krążki do pary (z jednakowym wypełnieniem).
- Dla młodszych: zagrajcie w otwarte memorki. Wybierz krążek, który najbardziej Ci się podoba i zadaj dziecku polecenie: „znajdź taki sam”.
- Wersja „w ciemno”: włóż do woreczka krążki po jednym z pary. Sprawdzaj dotykiem i pokaż dziecku, jak wyłowić odpowiedni klocek z wypełnieniem do pary (jak na zdjęciu wyżej). Dla utrudnienia możecie wprowadzić czasomierz. Sprawdź, kto dopasował krążki szybciej.
- Wykorzystaj krążki do nauki kolorów. Zadawaj pytania: Gdzie jest żółty? A gdzie zielony? Pokaż niebieski.
- Możesz pomóc dziecku w nazywaniu bodźców płynących do ciała (np. „brr”, gdy powierzchnia jest zimna w dotyku, lub „kizi mizi”, gdy struktura jest delikatna, puszysta i przyjemna w dotyku. Zapytaj dziecko „czy to jest przyjemne/nieprzyjemne?”.
- Memorki z kolekcji tematycznych możesz wykorzystać podczas zajęć w obrębie konkretnego tematu (dostępne kolekcje: las, morze, kosmos, jesień, zima).
Możesz rozbudzić własną kreatywność i wymyślić własne zabawy z użyciem pomocy sensorycznych. W mojej karierze zawodowej i macierzyńskiej krążki służyły już jako pokarm dla zwierzątek, grzyby z lasu czy waluta. Dobra zabawa opiera się również na wyobraźni.
Używaj klocków sensorycznych do stymulacji małych rączek i poznawania nowych bodźców w otoczeniu malucha.
Niektóre powierzchnie pozwalają na chodzenie po klockach. Naturalne powierzchnie pod stópkami maluszka idealnie masują i dostarczają nowych wrażeń.
Jeśli chcesz poznać inne zabawy z wykorzystaniem pomocy sensorycznych, zobacz e-book 24 zabawy sensoryczne — wiedza i porady
Zobacz inne artykuły:
- 5 sposobów na lepsze samopoczucie na co dzień
- Wsparcie w rozwoju mowy z użyciem pomocy sensorycznych
Autorka: Helena Rumian, mama, asystent rodziny i psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Wierzę, że kluczem do rozwoju człowieka są solidne fundamenty budowane od najmłodszych lat, dlatego tworzę przestrzeń wsparcia dla dzieci i dla pokoleń, a przede wszystkim rodziców. Produkuję sensoryczne pomoce edukacyjne, bo widzę, jak angażują maluchy i starszaki, ale również nas — dorosłych. To daje niepowtarzalne doświadczenia, które budujemy ze swoimi dziećmi. Pozwala na kształtowanie więzi i dobrych relacji.
Dziękuję, że wspierasz moją misję i dbasz o wartościowe zabawy w dziecięcym świecie.