
5 sposobów na lepsze samopoczucie na co dzień
2024-06-18
FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania
2024-06-18Posiadasz już pomoce sensoryczne? Zastanawiasz się nad urozmaiceniem codziennych zabaw z ich użyciem? Mam dla Ciebie dwie proste propozycje do sprawdzenia z dziećmi.
Jeżeli to czytasz, to zapewne interesuje Cię, jak wykorzystywać drewniane pomoce sensoryczne i wplatać je w codzienne zabawy. Cieszę się, że wszechstronny rozwój najmłodszych nie jest Ci obojętny. Wierzę, że wykonujesz kawał dobrej roboty, aby Twoje dziecko było dobrze i całościowo zaopiekowane. Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces w życiu małego człowieka. To zdolność do interpretacji bodźców z otoczenia, a także sposób na poznawanie otaczającego świata. Dla dziecka jest niewątpliwie wspaniałą zabawą, która może dać mu poczucie niesamowitej przygody. Dzięki dyskom sensorycznym w różnej postaci dziecko ma możliwość poznawania otaczającego go świata.
Integracja sensoryczna wspiera wszechstronny rozwój dziecka i kształtowanie adekwatnej reakcji na bodźce. Wybierając pomoce sensoryczne z naturalnych surowców, zapewniasz optymalne warunki do oswajania z rzeczywistością. Zobacz, jakie zabawy możesz zorganizować dziecku, używając drewniane pomoce sensoryczne w postaci mniejszych lub większych dysków.
Tor przeszkód
Rozłóż dyski na podłodze. Maluch może przechodzić stopami po ułożonej ścieżce, niezależnie od wielkości dysków. Taki rodzaj zabawy stymuluje czucie głębokie. Integracja sensoryczna w ruchu, to podstawa, od której warto zacząć. W trakcie zabaw w ruchu dziecko integruje bodźce pochodzące z ciała i grawitacji ze wzrokiem i słuchem.
Poszukiwacz Skarbów
Te same dyski rozłożone na podłodze możecie wykorzystać do zbierania lub rozkładania elementów na podłodze. Dla utrudnienia można dodać opaskę na oczy, a dyski włożyć do woreczka. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie, jakie struktury wyczuwa pod palcami.
Którego brakuje?
Pozwól dziecku przyjrzeć się wcześniej przygotowanym panelom sensorycznym, a następnie odłóż i ukryj jeden z nich. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego z dysków brakuje w zbiorze.
Integracja sensoryczna to ważny element rozwoju dzieci. Poprzez doświadczanie bodźców człowiek uczy się odczytywać ich znaczenie i organizować te informacje w mózgu. Dotykając różnych struktur, trenujemy skupienie uwagi na wybranych i ignorowanie pozostałych bodźców.
Pomoce sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnego rodzaju bodźców. Warto wspierać rozwój integracji sensorycznej poprzez codzienne czynności i zabawę, dlatego są one dobrym wyborem świadomych rodziców i opiekunów.
Zaproponowane zabawy dają szereg możliwości rozwojowych:
- poprawa koordynacji ruchowej
- wzmacnianie mięśni
- wsparcie w regulacji emocji i koncentracji
- stymulacja zmysłu wzroku i dotyku
- trening pamięci krótkotrwałej
- nauka rozpoznawania kształtów i kolorów.
Podziel się swoimi pomysłami na zabawę. Udostępnij swoje propozycje na Instagramie, oznaczając zdjęcie #rumiankowykacik.