
Jak się bawić memorkami sensorycznymi?
2024-11-26
Leśne „BINGO” – gra dobra na współpracę
2025-02-11Zabawy z wykorzystaniem lewopółkulowej układanki sensorycznej
Jeżeli jesteś w tym miejsc, to znaczy, że posiadasz lewopółkulową układankę sensoryczną, lub zastanawiasz się nad jej zakupem. Niezależnie od tego, w którym przypadku jesteś, dziękuję Ci, że tu zaglądasz. To znak, że rozwój dziecka jest dla Ciebie naprawdę ważny. Ogromnie mi miło, że sięgasz po oryginalne produkty tworzone z pasją, sercem i w trosce o rozwój najmłodszych oraz z dbałością o środowisko naturalne.
Zabawy z użyciem lewopółkulowej układanki sensorycznej w roli głównej to pomysł na codzienne aktywności z Twoim dzieckiem. To forma zaangażowania dziecka, która w zdrowy sposób stymuluje zmysły bez przebodźcowania. Kawałek natury przygotowany z myślą o zabawach z najmłodszymi dostarczy Wam masy wrażeń.
„integracja sensoryczna, która objawia się w zabawie, jest podstawą integracji sensorycznej niezbędnej podczas czytania, pisania i odpowiedniego zachowania się”.
A. Jean Ayres
Nasza rzeczywistość to ogrom bodźców, które płyną do nas z otoczenia i stymulują prawą półkulę mózgu (taką stymulację zapewniają m.in. obrazy z tabletu, telefonu lub telewizji), jednocześnie zaniedbując lewą, wymagającą uwagi i opieki u dzieci autystycznych. Dlatego podczas zajęć i w terapii staramy się proponować aktywności angażujące właśnie lewą półkulę mózgu. Układanki lewopółkulowe kształtują logiczne i analityczne myślenie, pomaga odwzorować sekwencje oraz układać wzory.
W zabawach z wykorzystaniem tej pomocy sensorycznej dziecko może zdobywać umiejętność odwzorowania i układania według zaproponowanego schematu. Jednak możliwości jej wykorzystania są jeszcze większe. Możesz w ten sposób ćwiczyć z dzieckiem:
- polecenia słuchowe
- skupienie uwagi na dotyku
- zapamiętywanie, gdzie znajdują się przedmioty, poprzez grę w memory
Dopasowanie TAKIE SAMO, jest bardzo istotne. Na znajomości tego pojęcia, opieramy się również podczas nauki czytania metodą sylabową. Dzięki temu, że pomoc ma różne struktury, zabawa Daj TAKI SAM (metodą Felicie Affolter) wspomaga uczenie się przez czucie. Kiedy angażujemy do nauki różne zmysły, zdobywanie nowych umiejętności staje się bardziej efektywne i również bardzo przyjemne.
Pomoc terapeutyczna to innowacja wśród układane lewopółkulowych, która powstała we współpracy ze Spektrum Miłości.
Jak się bawić lewopółkulową układanką sensoryczną?
- Wykorzystaj jedną z tac w zestawie i połóż krążki w zagłębieniach. Możesz ułożyć wszystkie naraz lub użyć tylko części krążków z zestawu. Następnie poleć dziecku samodzielnie ułożyć ten sam wzór na drugiej tacy. Możesz również wykorzystać gotowe wzory widoczne na zdjęciach poniżej.
- Rozłóż wymieszane krążki spodem do góry. Odkrywaj po jednym i zgaduj, gdzie znajdują się krążki do pary (z jednakowym wypełnieniem). To klasyczna gra memory uwielbiana przez dzieci.
- Dla młodszych: zagrajcie w otwarte memorki. Wybierz krążek, który najbardziej Ci się podoba i zadaj dziecku polecenie: „znajdź taki sam”.
- Wersja „w ciemno”: włóż do woreczka krążki po jednym z pary. Sprawdzaj dotykiem i pokaż dziecku, jak wyłowić odpowiedni klocek z wypełnieniem do pary (jak na zdjęciu wyżej). Dla utrudnienia możecie wprowadzić czasomierz. Sprawdź, kto dopasował krążki szybciej.
- Wykorzystaj krążki do nauki kolorów. Zadawaj pytania: Gdzie jest żółty? A gdzie zielony? Pokaż niebieski.
- Możesz pomóc dziecku w nazywaniu bodźców płynących do ciała (np. „brr”, gdy powierzchnia jest zimna w dotyku, lub „kizi mizi”, gdy struktura jest delikatna, puszysta i przyjemna w dotyku. Zapytaj dziecko „czy to jest przyjemne/nieprzyjemne?”.
Możesz rozbudzić własną kreatywność i wymyślić własne zabawy z użyciem pomocy sensorycznych. W mojej karierze zawodowej i macierzyńskiej krążki służyły już jako pokarm dla zwierzątek, grzyby z lasu czy waluta. Dobra zabawa opiera się również na wyobraźni.
Używaj klocków sensorycznych do stymulacji małych rączek i poznawania nowych bodźców w otoczeniu malucha.
Niektóre powierzchnie pozwalają na chodzenie po klockach. Naturalne powierzchnie pod stópkami maluszka idealnie masują i dostarczają nowych wrażeń.
Zobacz inne artykuły:
- 5 sposobów na lepsze samopoczucie na co dzień
- Wsparcie w rozwoju mowy z użyciem pomocy sensorycznych
Autorka: Helena Rumian, mama, asystent rodziny i psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Wierzę, że kluczem do rozwoju człowieka są solidne fundamenty budowane od najmłodszych lat, dlatego tworzę przestrzeń wsparcia dla dzieci i dla pokoleń, a przede wszystkim rodziców. Produkuję sensoryczne pomoce edukacyjne, bo widzę, jak angażują maluchy i starszaki, ale również nas — dorosłych. To daje niepowtarzalne doświadczenia, które budujemy ze swoimi dziećmi. Pozwala na kształtowanie więzi i dobrych relacji.
Dziękuję, że wspierasz moją misję i dbasz o wartościowe zabawy w dziecięcym świecie.