Jak grać w Leśne „Bingo”? Instrukcja do gry
Jeżeli jesteś w tym miejsc, to znaczy, że posiadasz zestaw z sensoryczną grą terenową Leśne „BINGO”, lub zastanawiasz się nad jej zakupem. Niezależnie od tego, w którym przypadku jesteś, dziękuję Ci, że tu zaglądasz. To znak, że rozwój dziecka jest dla Ciebie naprawdę ważny. Ogromnie mi miło, że sięgasz po oryginalne produkty tworzone z pasją, sercem i w trosce o rozwój najmłodszych oraz z dbałością o środowisko naturalne.
Zabawy z Leśnym „BINGO” w roli głównej to pomysł na terenowe aktywności z Twoim dzieckiem. To forma zaangażowania dziecka, która w zdrowy sposób stymuluje zmysły bez przebodźcowania. Kawałek natury przygotowany z myślą o zabawach z najmłodszymi dostarczy Wam masy wrażeń. Możesz wykorzystać zestaw do gry na świeżym powietrzu oraz jako alternatywę na niepogodę, gdy musicie zostać w domu.
„Integracja sensoryczna, która objawia się w zabawie, jest podstawą integracji sensorycznej niezbędnej podczas czytania, pisania i odpowiedniego zachowania się”.
A. Jean Ayres
Zawartość zestawu:
- 1 plansza do gry z pustymi polami
- 4 krążki sensoryczne z widocznymi leśnymi skarbami
- 1 woreczek do przechowywania zestawu lub do zbierania leśnych skarbów
- dodatkowe 4 krążki do pary, które możesz wykorzystać do mini rozgrywki w memory
Cel gry
Celem gry jest odnalezienie w terenie (w lesie, parku, ogrodzie) elementów przedstawionych na krążkach sensorycznych i umieszczenie ich na planszy. Gra rozwija zmysły, uczy uważnej obserwacji, wzmacnia więź z naturą oraz członkami rodziny uczestniczącymi w zabawie.
Przygotowanie do gry
- Przygotuj planszę do gry.
- Rozłóż po jednej stronie planszy po jednym krążku z każdej pary.
- Sprawdź, jakie leśne skarby są przedstawione na krążkach — to właśnie ich będziesz szukać — takie jest Twoje zadanie!
- Możesz zabrać ze sobą woreczek na znalezione elementy, jeśli chcesz je zebrać i przynieść do domu.
- Wykorzystaj zestaw do gry w memory. Zasady gry oraz jej różne warianty poznasz w artykule Zabawy z memorkami
Możesz rozbudzić własną kreatywność i wymyślić własne zabawy z użyciem pomocy sensorycznych. W mojej karierze zawodowej i macierzyńskiej krążki służyły już jako pokarm dla zwierzątek, grzyby z lasu czy waluta. Dobra zabawa opiera się również na wyobraźni.
Używaj klocków sensorycznych do stymulacji małych rączek i poznawania nowych bodźców w otoczeniu malucha.
Niektóre powierzchnie pozwalają na chodzenie po klockach. Naturalne powierzchnie pod stópkami maluszka idealnie masują i dostarczają nowych wrażeń.
Zobacz inne artykuły:
- 5 sposobów na lepsze samopoczucie na co dzień
- Wsparcie w rozwoju mowy z użyciem pomocy sensorycznych
Gra powstała we współpracy z firmą animacyjną Banialuki. Partnerem tego projektu jest bawialnia Osnowa od Nowa.
Projekt i opracowanie gry: Agnieszka Bator.
Artykuł opracowała: Helena Rumian, mama, asystent rodziny i psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Wierzę, że kluczem do rozwoju człowieka są solidne fundamenty budowane od najmłodszych lat, dlatego tworzę przestrzeń wsparcia dla dzieci i dla pokoleń, a przede wszystkim rodziców. Produkuję sensoryczne pomoce edukacyjne, bo widzę, jak angażują maluchy i starszaki, ale również nas — dorosłych. To daje niepowtarzalne doświadczenia, które budujemy ze swoimi dziećmi. Pozwala na kształtowanie więzi i dobrych relacji.
Dziękuję, że wspierasz moją misję i dbasz o wartościowe zabawy w dziecięcym świecie.